Czcionka czy font?

W rozmowach z Klientami i Przyjaciółmi zauważyłem, że pojęcia font i czcionka używane są wymiennie i dość swobodnie. Okazuje się jednak, że dwie podobne frazy różnią się od siebie i określają kroje pisma w różnych postaciach.

Fontem nazywamy cyfrową postać znaków typograficznych. Najczęściej oglądamy go na ekranie komputera lub smartfona, na stronach internetowych, w edytorach tekstu i programach graficznych. Font jest licencjonowanym oprogramowaniem zaprojektowanym komputerowo.

A czym jest czcionka?
Czcionki były używane przez zecerów podczas składu drukarskiego. Jest to nośnik mający postać prostopadłościanu odlanego ze stopu drukarskiego. Jego górna część uformowana jest w znaki typograficzne takie jak litery, liczby, znaki interpunkcyjne. Poprzez odpowiednie ułożenie czcionek, zecer mógł tworzyć całe strony treści i powielać je, dzięki tak zbudowanej matrycy.

Zarówno font jak i czcionka mają różne kroje pisma, czyli rodziny znaków. Najbardziej powszechne i znane z komputerów to Arial, Times New Roman czy Helvetica.

Dezorientacja w nazewnictwie tych dwóch fraz może wynikać z tego, że w popularnych komputerowych edytorach tekstu takich jak MS Word pojawia się właśnie słowo czcionka. W ten sposób wyraz ten został przetłumaczony na systemach Windows, ponieważ w rzeczywistości angielskie „font” znaczy „czcionka”.

Podsumowując, kiedy mówimy o piśmie odtwarzanym na ekranie komputera jest to font. Czcionka jest nośnikiem liter, które odbijamy na papierze budując słowa, zdania i całe strony tekstu.

Mam nadzieję że udało mi się przedstawić różnicę między tymi pojęciami.

Pozdrawiam